Scroll to top

Dekorasyonda Rahatlatıcı Renkler

Renklerle ilgili yapılan araştırmalarda, renklerin insanların psikolojisi üzerindeki etkileri incelenerek, insanlar üzerinde yaptığı etkiler neticesinde renklerin ne anlama geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Renklerin böylesine güçlü etkilerinden yola çıkılarak, uzun yıllardır mekanda kullanılacak renklere dikkat edilmektedir. Dekorasyonda kullanacağınız rahatlatıcı etkili renkler ile huzurlu ve ferah ortam sağlayabilirsiniz. Dekorasyonda kullanabileceğiniz rahatlatıcı renkleri inceleyecek olursak;

Sarı rengi sıcak bir renk olup, mutluluk verici ve sakinleştirici etkisi ile dekorasyonda kullanılabilir. Açık renk tonlarındaki mobilyalarla kullanabileceğiniz gibi koyu renkli mobilyalarınızda da perdelerle kombine edebilirsiniz. Sarının koyu tonları gerginliğe sebep olduğu için açık tonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Mavinin, rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisini hemen hemen bilmeyen pek azdır… Özellikle yatak odasında kullanılacak mavi tonları rahat ve huzurlu bir uykuyu da beraberinde getirecektir. Tıpkı sarı da olduğu gibi mavide de gerginliğe sebep olabileceği için koyu tonlardan kaçınmak gerekir.

Hastaneler başta olmak üzere pek çok yerde kullanılan, saflığı ve temizliği simgeleyen beyazın sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Özellikle mekan küçükse, beyaz kullanılması mekanın büyük, ferah, derin ve aydınlık görünmesini sağlayacaktır.

Beyazın yanı sıra hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanılan açık pembe, romantik etkisinin yanı sıra sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki de bırakacaktır.

Özellikle çalışma odalarında tercih edilen kahverenginin huzur, güven veren ve rahatlatıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Çalışma odalarının yanı sıra salon dekorasyonunda da kullanabileceğiniz bir renk.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir